W razie wystąpienia mocznicy w przebiegu ostrej lub przewlekłej niewydolności nerek (ostre zapalenia nerek, w nadciśnieniu złośliwym, w gruźlicy nerek, w wodonerczu, w zwyrodnieniu torbielowatym) mogą pojawić się ostre bóle brzucha z objawami niedrożności, sugerując ostrą chorobę jamy brzusznej (ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, ostra niedrożność jelit, przedziurawienie wrzodu żołądka lub dwunastnicy, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego). Obserwowana niedrożność jest typu porażennego, często występują wymioty. Chory jest apatyczny, nieraz zamroczony. Zwykle nie obserwuje się napięcia powłok jamy brzusznej i nie ma zlokalizowanych objawów otrzewnowych. Ciśnienie krwi na ogół jest podwyższone.
Prawidłowe rozpoznanie oparte jest na badaniu moczu (białko w dużej ilości) wysokiego poziomu mocznika we krwi oraz podwyższonego poziomu kreatyniny.
Kwasica cukrzycowa rozwija się u chorych z cukrzycą nie leczoną lub leczoną niewłaściwie. Czynnikami wywołującymi są ostre choroby gorączkowe, uraz operacyjny, nieżyt przewodu pokarmowego, zakażenia ropne.
Obraz kliniczny może być bardzo urozmaicony. Początkowymi objawami są nudności, wymioty, częstomocz, wzmożone pragnienie, po czym występują ostre bóle brzucha umiejscowione głównie w nadbrzuszu (podrażnienie splotu słonecznego). Stwierdza się bolesność uciskową, napięcie powłok, przyspieszenie tętna i dużą leukocytozę. Wysoka temperatura związana jest zwykle z powikłaniami płucnymi. W razie postępu choroby obserwuje się oddech Kussmaula, spadek ciśnienia krwi i znacznego stopnia odwodnienie, przy obecności acetonu i moczu i w osoczu oraz spadek zasobu zasad. Powyższy obraz kliniczny może sugerować napad kolki wątrobowej, przedziurawienie wrzodu żołądka, lub dwunastnicy, martwicę trzustki, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego oraz ostrą niedrożność.
W różnicowaniu ? zdając sobie sprawę, że bóle brzucha mogą występować jako objaw rozwijający się w kwasicy, lub mogą być niezależne od cukrzycy ? należy brać pod uwagę kolejność występowania objawów. W ostrych chorobach jamy brzusznej zwykle pierwszym objawem są bóle brzucha.
Wiedząc o istnieniu cukrzycy, względnie gdy cukrzyca utajona zostanie rozpoznana, w wypadku stwierdzenia kwasicy należy dążyć do jej opanowania. Jeżeli kwasica jest wynikiem rozwiniętej cukrzycy opanowanie jej powoduje szybkie cofanie się objawów brzusznych. W razie zaś nie cofania się objawów brzusznych należy interweniować operacyjnie. Zabieg chirurgiczny przed opanowaniem kwasicy jest przeciwwskazany nawet w razie istnienia ostrej choroby jamy brzusznej, ponieważ naraża chorego na większe niebezpieczeństwo niż parogodzinna zwłoka wykorzystana na przygotowanie chorego i doraźne zwalczanie kwasicy.