W połogu objawy związane z z.w.r. przypisuje się zwykle zapaleniu narządu rodnego, stąd nietrudno o błąd diagnostyczny. Z powodu poporodowego zwiotczenia powłok brzucha zazwyczaj nie stwierdza się obrony mięśniowej, natomiast objaw Blumberga wiąże się często z reakcją otrzewnej na zakażenie i zapalenie toczące się w macicy i przydatkach we wczesnym połogu.
Leczenie. W leczeniu ostrego z.w.r. w okresie ciąży obowiązuje postępowanie jak poza ciążą, są jednak pewne subtelne różnice. Zabieg operacyjny powinien być wykonany zawsze możliwie jak najprędzej. Lekarz, który stoi przed problemem szybkiej interwencji z powodu podejrzenia ostrego z.w.r. w ciąży, w razie braku typowo rozwijających się objawów klinicznych powinien zdecydować się na otwarcie jamy brzusznej. Szkoda wynikła z próbnej laparotomii jest bez porównania mniejsza od konsekwencji spóźnionej operacji. W odróżnieniu od postępowania w przypadkach poza ciążą, wczesne nacieki okołowyrostkowe zdecydowanie należy operować, gdyż mogą one prowadzić do ciężkich powikłań, a mianowicie rozerwania nacieku przez późniejsze skurcze macicy. Stary, zorganizowany naciek jest przeciwwskazaniem do operacji, jednak ciężarna powinna pozostawać w obserwacji klinicznej, aby w razie przerwania nacieku można było natychmiast operować. Podobne postępowanie obowiązuje we wczesnym połogu, kiedy zwijająca się macica utrudnia otorbienie się ogniska ropnego.
W razie konieczności operacji u ciężarnej postępowanie w stosunku do ciąży powinno być zachowawcze; poronienia lub porody przedwczesne przy dobrej technice operacyjnej i odpowiednim postępowaniu zapobiegawczym oraz właściwym znieczuleniu występują bardzo rzadko. Taki jest pogląd położników, oparty na doświadczeniu klinicznym, a wyjątkowe przypadki opróżnienia jamy macicy z powodu złego stanu ogólnego ciężarnej, zbliżającego się terminu porodu oraz w ciąży patologicznej, nie podważają zasady postępowania zachowawczego w stosunku do ciąży. Pod koniec ciąży lub w czasie porodu mogą powstać wskazania ogólne lub położnicze do rozwiązania cięciem cesarskim i w takich przypadkach, przy wystąpieniu ostrego z.w.r. wymagającego doraźnej interwencji, rozwiązanie ciężarnej powinno być metodą z wyboru.