Ropnie wewnątrzotrzewnowe. Są zejściem rozlanego zapalenia otrzewnej, zropnienia krwiaków, nieszczelności zespoleń i uszkodzenia narządów w jamie otrzewnej. W 10?12 dobie po operacji pojawia się hektyczna gorączka, dreszcze, wysoka leukocytoza, przyspieszone tętno, utrata łaknienia, wymioty, bóle brzucha, objawy zapalenia otrzewnej i niedrożności porażennej jelit.
Ropień w zagłębieniu maciczno-odbytniczym (jamie Douglasa). W badaniu przez odbytnicę wyczuwa się początkowo bolesny nacisk, który stopniowo ulega rozmiękaniu. Zwieracze odbytu są wiotkie i porażone. Występuje biegunka. W momencie stwierdzenia chełbotania i rozmiękania ropień należy naciąć, opróżnić i założyć do jamy ropnia gruby gumowy dren.
Ropnie podprzeponowe. Występują w następstwie rozlanego zapalenia otrzewnej, po perforacji wrzodu żołądka i dwunastnicy oraz pęcherzyka i dróg żółciowych, ropni wątroby, ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego i przedziurawienia ropniaków przydatków. Objawy miejscowe dzielą się na objawy ze strony klatki piersiowej (płyn w jamie opłucnej, stłumienie u podstawy płuca, uniesienie i unieruchomienie przepony, bóle w dole klatki piersiowej nasilające się przy kaszlu i głębokim oddychaniu, promieniujące do barku) oraz ze strony brzucha (bóle w nadbrzuszu, niewielkie wzdęcie, wzmożenie napięcia mięśniowego pod łukiem żebrowym, niekiedy wyczuwalny guz w okolicy prawego podżebrza lub w okolicy lędźwiowej). Badaniem stwierdza się bolesność uciskową w tzw. punktach Wegni, tzn.: 1) koniec X żebra od przodu, 2) skrzyżowanie XI przestrzeni międzyżebrowej z zewnętrznym brzegiem mięśnia prostownika grzbietu, 3) w miejscu przebiegu nerwu przeponowego na szyi.
Istotne jest badanie rentgenowskie, które wykazuje płyn w kącie przeponowo-żebrowym oraz unieruchomienie przepony. W większości przypadków pod przeponą znajduje się poziom płynu z bańką gazu w jamie ropnia. Dołączenie się objawów ogólnych (gorączka, dreszcze, szybkie tętno, złe samopoczucie) potwierdza rozpoznanie ropnia podprzeponowego, co wymaga szybkiego nacięcia, opróżnienia i grawitacyjnego drenażu. Dojście przednie stosuje się w ropniach przednich, zaś ropnie tylne otwiera się z dojścia tylnego przez łoże XI lub XII żebra.
Inne powikłania zapalenia otrzewnej.
- Powikłania płucne: niedodma płuc, zapalenie płuc, zator płucny.
- Powikłania moczowe: zapalenie układu moczowego i ostra lub przewlekła niewydolność nerek.
- Choroba zakrzepowo-zatorowa: zapalenie żył obwodowych, zapalenie żyły wrotnej, ropnie wątroby.
- Zapalenie jelit (biegunka).
- Zapalenie przyusznic.
- Rozstrzeń żołądka.
- Uporczywa czkawka.
- Zakażenie rany operacyjnej i rozejście się rany (eventiatio).
- Zrosty otrzewnowe i niedrożność mechaniczna jelit.