U kobiet ciężarnych stosunkowo często obserwuje się objawy przewlekłego z.w.r. Jak wiadomo, ostre z.w.r. może się cofnąć, pozostawiając w następstwie mniejsze lub większe zrosty w okolicy kątniczo-krętniczej, w które zazwyczaj wciągnięte są również prawe przydatki. Przebyte kiedyś, jeszcze może w dzieciństwie, zapalenie wyrostka może przejść w stan zapalenia przewlekłego, które później w okresie ciąży stwarza szereg kłopotliwych sytuacji. Większe zrosty i związane z tym dolegliwości występują po przebytym nacieku okołowyrostkowym. W ginekologii spotyka się odwyrostkowe zapalenie przydatków. Zakażenie przechodzi per cotinuitatem z wyrostka na prawe przydatki, które reagują zapaleniem. W takich przypadkach podczas appendektomii można zaobserwować przekrwienie i obrzęk prawych przydatków, które po usunięciu źródła zakażenia, tj. wyrostka, zazwyczaj ulegają wyleczeniu lub przechodzą w stan przewlekłego zapalenia. Procesu odwrotnego, tzn. zakażenia i zapalenia wyrostka od przydatków praktycznie nie spotyka się. Znane jest zjawisko, że wycięcie zapalnie zmienionego wyrostka może usunąć niepłodność.
Objawem przewlekłego z.w.r. u kobiet ciężarnych są okresowe bóle w prawym dole biodrowym, związane z naciąganiem zrostów, które powstały po przebytym przed ciążą zapaleniu. Badaniem palpacyjnym stwierdza się bolesność uciskową w punkcie Mac Burneya, bez zaznaczonych objawów otrzewnowych. Jeżeli w przewlekłych z.w.r. pojawiają się objawy otrzewnowe, to znaczy, że zapalenie przewlekłe uległo zaostrzeniu i może przejść w zapalenie ostre.
Rozpoznanie ustala się po badaniu ginekologicznym, które ma na celu wyłączenie przede wszystkim zmian niezapalnych w prawych przydatkach (torbiel, guz jajnika). Kobiety z przewlekłym z.w.r. w okresie ciąży powinny być hospitalizowane, istnieje bowiem możliwość zaostrzenia zapalenia i przejścia w stan ostry. Wykonanie w przypadkach przewlekłego zapalenia wycięcia wyrostka nie stanowi w dzisiejszej dobie większego ryzyka. W okresie 25 lat wykonano około 40 takich operacji na oddziale chirurgicznym i ginekologiczno-położniczym Szpitala na Solcu i po żadnej z nich nie zaobserwowano powikłań zarówno u, matki, jak i u płodu. Do takich zabiegów przystępuje się planowo, po wykonaniu badań informujących o stanie i rozwoju ciąży (ocena cytohormonalna, serologiczna próba ciążowa): W poronieniu zagrażającym lepiej nie operować i, jeśli to możliwe, operację odroczyć. Przypadki zapalenia przewlekłego, które uległy zaostrzeniu (appendicitis chionica exacerbata) traktuje się jak ostre zapalenie wyrostka, tj. operuje się wcześnie. Najbardziej słusznym stanowiskiem jednak jest usuwanie u kobiet w wieku rozrodczym przewlekle zmienionego wyrostka jeszcze w okresie przedciążowym w celu uniknięcia powikłań wyrostkowych w okresie przyszłej ciąży i połogu.