Krwawienia maciczne w drugiej połowie ciąży stwarzają dla matki i dziecka zagrożenie życia i niezależnie od sytuacji chirurgicznej wymagają szybkiej decyzji i natychmiastowego leczenia. Łożysko przodujące i przedwczesne, odklejenie łożyska prawidłowo usadowionego zmuszają do interwencji położniczej, polegającej na opróżnieniu jamy macicy w celu wstrzymania krwotoku bez względu na sytuację chirurgiczną. W tej ciężkiej patologii położniczej śmiertelność okołoporodowa matek jest jeszcze dzisiaj znaczna i zrozumiałe jest, że jeżeli tego typu komplikacje wystąpią w okresie pooperacyjnym, tylko wyjątkowo silny ustrój może takie powikłania położnicze przetrzymać i to przy energicznej postawie lekarzy.
Objawy. Łożysko przodujące manifestuje się krwawieniem z macicy na zewnątrz przy zachowanym zwykle pęcherzu płodowym i nie jest trudne do rozpoznania dla lekarza nieginekologa. Charakterystyczne dla łożyska przodującego jest to, że krwawienie przychodzi nagle i zazwyczaj niespodziewanie ustaje. Ten okres przed wystąpieniem następnego krwawienia daje szansę na intensywne leczenie chirurgiczne choroby zasadniczej i równocześnie na doprowadzenie ciężarnej do stanu, w którym opróżnienie jamy macicy będzie mniej ryzykowne. W łożysku przodującym centralnym, w którym krwawienie może być masywne, takich szans nie ma i należy interweniować natychmiast.
Przedwczesne odklejenie łożyska prawidłowo usadowionego może nastręczać trudności rozpoznawcze. Krwawienie na zewnątrz może być znikome, natomiast pojawiają się objawy krwotoku wewnętrznego (krwotok do jamy macicy). Macica ulega powiększeniu, co może ujść uwagi lekarza, ale objawy wstrząsu krwotocznego są wyraźne, proporcjonalne do ilości i szybkości utraconej krwi. Macica staje się napięta i bolesna na dotyk. Te zasadnicze i rzucające się w oczy objawy mogą być trudne do uchwycenia we wczesnym okresie pooperacyjnym, tzn. po laparotomii wykonanej z przyczyn chirurgicznych. Przedwczesne odklejenie łożyska prawidłowo usadowionego jest łatwiejsze do rozpoznania, jeśli się pamięta o urazie operacyjnym, trudniejsze natomiast, jeśli etiologicznie jest związane z zatruciem ciążowym, nadciśnieniem tętniczym i chorobami nerek.
Krwawienie z macicy może pojawić się wraz z rozpoczynającym się porodem, w niekorzystnym okresie pooperacyjnym. Dokładne badanie położnicze jednak wyłączy możliwość łożyska przodującego czy udaru macicy, a zespół lekarzy będzie miał trudne zadanie oceny szans porodu drogami naturalnymi i decyzji czy rozwiązanie cięciem cesarskim będzie raczej bezpieczniejsze.