Aktywność seksualna wśród nastolatków gwałtownie wzrosła od lat 60-tych i według ostatnich doniesień około połowa szesnastolatek rozpoczyna już życie płciowe. Najczęściej pierwszy stosunek odbywa się bez jakiejkolwiek kontroli i zabezpieczenia. Zajście w ciążę wywołuje wówczas poważne konsekwencje natury medycznej, socjologicznej i psychologicznej.
Jeżeli młoda dziewczyna zdecyduje się utrzymać ciążę jest bardziej, niż kobieta dorosła narażona na takie powikłania jak EPH-gestoza, anemia, zespół opóźnionego dojrzewania płodu, porody przedwczesne. Częściej również występują powikłania okołoporodowe, a co za tym idzie porody zabiegowe i operacyjne. Jednakże wielu tym problemom można zapobiec przez dobrą opiekę przed- i okołoporodową.
Największym problemem ciąży u młodocianych nie jest jednak jej aspekt medyczny, lecz psychologiczno-socjalny. Jeżeli dziewczyna zdecyduje się donosić ciążę będzie to miało wpływ na jej przyszłą edukację i pracę. Badania naukowe wykazały, że kobiety które urodziły pierwsze dziecko przed 17 rokiem życia mają niższe wykształcenie, są częściej bezrobotne i mają gorzej płatną pracę. Częściej też żyją w separacji, niż starsze matki. Konsekwencje ciąży ponosi również partner, co podobnie odbija się na jego życiu.
Nastolatki, które zaszły w ciążę, częściej dokonują jej przerwania, niż kobiety dojrzałe. Obecne metody z przedoperacyjnym rozszerzeniem szyjki prostaglandynami zmniejszają ryzyko zabiegu. Jednakże z drugiej strony aborcja zawsze powoduje urazy psychiczne i moralne, które trwają przez dłuższy czas.