Nauczycielowi w szkole może być czasami trudno mówić o różnych sprawach związanych z seksem. Bardzo przydatna jest wówczas fachowa pomoc lekarza, który wspólnie z nauczycielem poprowadzi lekcję. Ginekolog mówi bowiem o tych sprawach bez zakłopotania oraz ma większą i bardziej profesjonalną wiedzę na tematy ginekologiczne i seksuologiczne.
Szczególnie dobrym tematem do takiej współpracy będzie wytłumaczenie przez lekarza i nauczyciela fizycznych zmian zachodzących podczas stosunku płciowego. oraz omawianie technik seksualnych. Istnieje wciąż duża ignorancja na temat różnic poszczególnych faz doświadczeń seksualnych u kobiety i mężczyzny. Nauczanie powinno wyjaśnić fizjologiczne zmiany zachodzące u kobiety podczas stosunku, takie jak faza podniecenia, faza plateau, orgazm i faza ustępowania podniecenia.
Młodzież powinna także nauczyć się rozmawiać ze sobą o sprawach seksu i poznać skutki współżycia płciowego. Lekcja stanie się bardziej wiarygodna, jeżeli będzie wspólną dyskusją lekarza z młodzieżą. Młodzi ludzie powinni być również poinformowani, gdzie i u kogo, mogą zasięgać porad dotyczących problemów ginekologicznych i seksuologicznych.
Prawdopodobnie najważniejszym składnikiem edukacji seksualnej są psychologiczne, socjalne i emocjonalne oddziaływania między kobietą i mężczyzną. Lekcje będą bardziej cenne, jeżeli dyskusja będzie odbywać się w małych grupach. Mówiąc krótko wszyscy ludzie powinni nauczyć się jak okazywać uczucie i opiekować się sobą wzajemnie. Uczucie nie powinno rozpoczynać się i kończyć bez zdawania sobie sprawy o odczuciach drugiej osoby.
Kiedy edukacja seksualna dojdzie do filozoficznego spojrzenia na życie i problemy etyczne, wskazane jest zaangażowanie dodatkowych osób, takich jak psycholog, socjolog, czy nauczyciel religii, którzy rozszerzą wiedzę na ten temat.
W gabinecie ginekologii wieku rozwojowego lekarz poświęca dużą część swojej pracy na indywidualne wskazówki, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby tworzyć grupy nauczania, szczególnie wtedy, gdy lekarz stwierdza, że edukacja w szkołach jest niewystarczająca.
Ważne zadanie w edukacji seksualnej swoich dzieci mają również rodzice. Dorośli nie powinni nigdy unikać rozmowy, kiedy młodzi ludzie chcą mówić otwarcie o tych bardzo osobistych sprawach. Młodzież powinna nauczyć się wybierać i osądzać informacje, jakie spotyka w gazetach, radiu i telewizji.
Istnieje duże zapotrzebowanie na popularną wiedzę medyczną z zakresu ginekologii wieku rozwojowego i być może książka ta spełni to zadanie.