Nowotwory narządu rodnego występują rzadko u młodych kobiet. W przypadku, kiedy podejrzewamy chorobę nowotworową pacjentka winna być skierowana do ginekologa specjalisty.
O guzach hormonalnie czynnych wspomniałem w rozdziałach ?Przedwczesne i opóźnione dojrzewanie płciowe”, ?Hirsutyzm i trądzik”, a o guzach piersi w rozdziale ?Problemy gruczołów piersiowych”.
Złośliwe guzy jajnika występują rzadko u młodocianych, jednakże czasami możemy spotkać dysgerminoma (rozrodczak). Jest to forma nowotworu rozwijająca się z komórek zawiązka, z których później powstają komórki rozrodcze. Leczenie jest głównie operacyjne.
Spośród guzów łagodnych jajnika pojawiających się w młodym wieku należy wymienić torbiele skórzaste (dermoidalne). Są one zbudowane z mieszanych komórek pochodzenia embrionalnego. Często nie dają one żadnych objawów, lecz czasami mogą ulegać skręceniu. Najczęściej torbiel dermoidalna jest wykrywana podczas pierwszego badania ginekologicznego. W badaniu stwierdzamy twardy opór w linii pośrodkowej ciała przed macicą. Glizy torbielowate jajnika mogą mieć również charakter torbieli pseudośluzowej i gruczolakosurowiczej.
Złośliwe nowotwory jajnika u młodych kobiet występują rzadko, lecz powinny być wcześnie rozpoznane i radykalnie operowane.
Inwazyjny rak szyjki macicy najczęściej występuje między 30-50 rokiem życia, podczas gdy jego niedokuczliwe objawy pojawiają się już między 25-35 rokiem życia. Metaplastyczne zmiany nabłonka części pochwowej szyjki macicy występują razem z rozpoczęciem produkcji estrogenów.
U kobiet prowadzanych aktywne życie płciowe patologiczne zmiany w obrazie cytologicznym mogą wystąpić już w końcu okresu dojrzewania.
Występowanie zaburzeń w rozmazie cytologicznym zwiększa się u młodych kobiet, które przebyły zakażenie wirusem brodawczaka. Niepokojące są doniesienia sugerujące, że wewnątrz nabłonkowe stadium rozwoju procesu metaplastycznego u tych pacjentek trwa krócej i daje gorszą prognozę niż u kobiet starszych. Zjawisko to tłumaczy się w ten sposób, że u młodocianych pacjentek komórki nabłonka szyjki są mniej dojrzałe, co stanowi najlepsze podłoże do rozwoju wirusa brodawczaka.
Palenie tytoniu zarówno u kobiet jak i mężczyzn jest czynnikiem sprzyjającym rozwojowi raka szyjki ponieważ stwierdzono występowanie substancji kancerogennych w wydzielinie z napletka i szyjki macicy u palaczy.
Mimo, że zaawansowane zmiany neoplazmatyczne szyjki macicy występują rzadko u młodych pacjentek, rutynowy skrining cytologiczny powinien być przeprowadzony już przed 20 rokiem życia, szczególnie u kobiet, u których występuje ectopia nabłonka gruczołowego na tarczy części pochwowej i u pacjentek z przebytą lub aktualną infekcją spowodowaną wirusem brodawczaka (HPV).