W klinice ginekologii wieku rozwojowego często mamy do czynienia z dziewczynkami szukającymi porady w związku ze zmianami w gruczołach piersiowych. Dodatkowe brodawki sutkowe lub dodatkowe gruczoły piersiowe, które pojawiają się równocześnie z normalnym rozwojem sutków nie wymagają żadnego działania oprócz poprawienia pacjentce samopoczucia.
Asymetryczny rozwój oraz tkliwość podczas pierwszej fazy rozwojowej i przed miesiączką mogą także budzić niepokój dziewczyny. Również w tych przypadkach rola lekarza sprowadza się do poprawy jej samopoczucia.
Niektóre pacjentki szukają porady z powodu zbyt małych piersi, lecz nie jest to argument do racjonalnego i konkretnego leczenia.
Zbyt duże natomiast piersi wymagają czasami interwencji chirurgicznej. Mogą one być niekiedy tak ciężkie, że powodują zaburzenia postawy lub utrudniają uprawianie sportu. W tych przypadkach wskazana jest operacja plastyczna.
Zabiegów takich nie powinno się jednak przeprowadzać dopóki piersi nie są w pełni rozwinięte.
Złośliwe guzy piersi należą do rzadkości u kobiet przed 20 rokiem życia. Mogą jednak pojawiać się gruczolako-włókniaki. Palpacyjne badanie, wykazujące opór w sutku, może być wskazaniem do punkcji cienko igłowej i oceny cytologicznej. Nie należy jednak u młodych kobiet przeprowadzać mammografii, z wyjątkiem ewidentnych wskazań; badanie to zawiera bowiem pewną dawkę promieniowania.