Często przyczyną wizyt w gabinecie ginekologicznym są upławy i stany zapalne pochwy. Zapalenie pochwy i sromu (vulvovaginitis) z zaburzeniami biocenozy pochwy występuje u nastolatek często mimo, że błona śluzowa pod wpływem estrogenów staje się bardziej oporna na działanie bakterii i wirusów, niż przed dojrzewaniem. Najbardziej narażona na infekcje, przenoszone drogą płciową, jest młodociana pacjentka, która utrzymuje kontakty płciowe z wieloma partnerami.
W tym krótkim zarysie ginekologii wieku rozwojowego poruszamy tylko najważniejsze przyczyny powodujące infekcje. Wywiad powinien być ukierunkowany na charakter i zapach upławów, występowanie świądu, zaczerwienienia, zaburzenia krwawienia, bóle brzucha i objawy u partnera. Badanie ginekologiczne często daje podstawę do ustalenia rozpoznania mikroskopowego (np. w typowych przypadkach zakażeń spowodowanych wirusem opryszczki lub pallomawirus, rzęsistkiem pochwowym i drożdżakami) za pomocą jednoczesnego badania kolposkopowego. Diagnoza ta może być uściślona (np. w przypadku obecności kłykcin kończystych). Natomiast ocena wydzieliny z pochwy (stopień czystości pochwy) jest podstawowym badaniem we wszystkich infekcjach ginekologicznych. Do równie ważnych należy ocena pH pochwy, chociaż kwasota często zmienia się w stanach zapalnych. Badanie powinno być uzupełnione posiewem z pochwy lub inną analizą mikrobiologiczną.
Kiedy młodociana pacjentka przyjdzie do gabinetu ginekologicznego po poradę z powodu upławów, należy przede wszystkim upewnić się czy jest to rzeczywiście infekcja, czy po prostu normalna wydzielina z pochwy. Obecność w rozmazie pałeczek kwasu mlekowego (Lactobacillus vaginalis) i leukocytów w ilości nie większej, niż ilość komórek nabłonka pochwy sugeruje, że mamy do czynienia z zakażeniem.