Subiektywne objawy uboczne, które manifestują się bólami głowy i napięciem piersi występują częściej przy stosowaniu tabletek o profilu estrogenowym. Zmiany nastroju pojawiają się natomiast przy tabletkach zawierających przewagę gestagenów.
Zaburzenia metaboliczne wynikające ze stosowania środków w kombinowanej antykoncepcji doustnej są niewielkie. Jednak tabletki te przepisuje się dużej grupie kobiet i należy pamiętać o możliwości takich efektów u tych pacjentek.
Od dawna znany jest wpływ na układ krzepnięcia i fibrynolizy. U kobiet stosujących doustne preparaty antykoncepcyjne stwierdza się podwyższone poziomy takich czynników krzepnięcia jak fibrynogen, pro- trombina, czynnik VII, VIII i X.
Układ fibrynolizy stanowi ważny mechanizm obronny przeciwko tworzeniu się zakrzepicy krwi. We krwi znajduje się nieaktywny enzym – plazminogen, z którego pod wpływem jego aktywatorów tworzy się jego czynna forma – plazmina. Plazmina rozpuszcza wtedy substancje tworzące skrzep, fibrynogen i fibrynę do produktów degradacji fibrynogenu. U kobiet ze zmianami zakrzepowymi, stosującymi tabletki antykoncepcyjne, występuje na ściankach naczyń zmniejszona ilość aktywatora plazminogenu. Większość autorów nie stwierdza żadnego bezpośredniego wpływu estrogenów na układ krzepnięcia i fibrynolizy. Jednak biorąc pod uwagę możliwość wpływu komponentu estrogenowego w tabletkach na skłonność do zakrzepów, zmniejszono dawkę tych hormonów w ciągu ostatnich 10 lat tak, że dawka ethynylestradiolu i mestranolu nie przekracza 50 mg. W ten sposób ograniczono częstość występowania zakrzepicy i aktualnie stosowane tabletki mają wątpliwy wpływ na układ krzepnięcia i fibrynolizy. Mimo, że niektóre pacjentki mają skłonności do rozwoju zakrzepicy, do tej pory nie znane są żadne dogodne i proste testy, aby to stwierdzić. Dlatego też przed zaordynowaniem tabletek po raz pierwszy należy zebrać dokładny wywiad chorobowy i wywiad rodzinny.