Zaburzenia miesiączkowania są podstawowym problemem w ginekologii wieku młodzieńczego. Szczegółowe zebranie wywiadu i badanie w większości przypadków pozwalają na ustalenie przyczyny. Czasami należy jednak wykonać test ciążowy, żeby wykluczyć ciążę wewnątrz lub pozamaciczną.
Krwawienia młodocianych
W pierwszych latach po menarche pojawia się często zespół zaburzeń czynnościowych znanych Jod nazwą krwawienia młodocianych – metrorrhagia juvenilis. Mają one charakter bądź przedłużonych, nieregularnych, trwających do kilku tygodni plamień, bądź występują pod postacią ostrego, obfitego krwotoku. Zaburzenia te są zjawiskiem przejściowym, ale wiąże się z nimi złą prognozę dla wieku rozrodczego.
Przyczyna krwawień młodocianych do chwili obecnej pozostaje nie wyjaśniona. Powszechnie uważa się, że krwawienia te są związane z zaburzeniami osi podwzgórze- -przysadka-jajnik. Brak lub zaburzenie dodatniego sprzężenia zwrotnego prowadzą do braku owulacji, niewstrzymanej, niecyklicznej produkcji estrogenów, co w konsekwencji daje stałą stymulację endometrium, doprowadzając do jej rozrostu i nieprawidłowych, nadmiernych krwawień. W badaniu histopatologicznym stwierdza się najczęściej rozrost gruczołowy błony śluzowej, który łączy się z czynnościową przewagą tych hormonów.
Na podstawie badań własnych wysunięto hipotezę, że przyczyną krwawień czynnościowych w okresie pokwitania mogą być nie tylko zmiany rozrostowe w gruczołach, lecz również nieprawidłowy, niesynchroniczny rozrost zrębu endometrium i jego destrukcja.
Wśród przyczyn krwawień młodocianych należy również uwzględnić zaburzenia układu krzepnięcia takie jak skazy krwotoczne, choroby krwi, zaburzenia hemostazy miejscowej w mięśniu i błonie śluzowej macicy.
Leczenie krwawień młodocianych powinno mieć na celu zatrzymanie krwawienia i zapobieganie nawrotom. Należy uzupełnić niedobór krwi przez transfuzję i/lub podanie preparatów krwiotwórczych. Celowe jest również stosowanie leków uszczelniających śródbłonki naczyń, obkurczających mięsień macicy oraz hamujących fibrynolizę.
W przypadkach gdy leczenie objawowe jest nieskuteczne, stosujemy substytucję preparatami gestagennymi od 16 do 25 dnia cyklu lub doustnie leki antykoncepcyjne.
U młodych pacjentek łyżeczkowanie jamy macicy może być wykonane tylko ze wskazań życiowych, ponieważ podejrzenie o zmiany nowotworowe jest minimalne. Ponadto zawsze istnieje możliwość wprowadzenia infekcji.
W postępowaniu leczniczym krwawień młodocianych należy również uwzględnić stan psychiczny pacjentki, stopień ewentualnego niedożywienia, infekcje i warunki środowiskowe.