Znieczulenie kobiety ciężarnej w przypadku konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego powinno uwzględnić wpływ środków znieczulających na jajo płodowe i w ciążach późniejszych na płód. Jeśli niniejszy rozdział wyjaśni chociażby niektóre wątpliwości trapiące anestezjologów i jednocześnie udzieli wskazówek, jak postępować oraz prowadzić znieczulenie u chorych w ciąży, będzie to zgodne z zamierzeniami.
Wiadomo, że najlepszym okresem do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego jest II trymestr ciąży. W okresie I trymestru ciąży hiperoksja towarzysząca znieczuleniu lub hipoksja w okresie pooperacyjnym może stać się przyczyną uszkodzenia jaja płodowego, natomiast zabieg chirurgiczny w III trymestrze ciąży może wywołać poród przedwczesny. Nie zawsze zabieg chirurgiczny u ciężarnej można zaplanować i raczej częściej staje się przed koniecznością wykonania go w każdym okresie ciąży. Ostre choroby narządów jamy brzusznej, ciągle wzrastająca ilość urazów w wyniku wypadków komunikacyjnych, jeśli wymaga interwencji chirurgicznej, to najczęściej w trybie nagłym, bez względu na zaawansowanie ciąży. Jeśli zachodzi konieczność przeprowadzenia operacji w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym u kobiet w ciąży, w każdym przypadku należy dążyć do maksymalnego wykorzystania okresu przedoperacyjnego w celu przygotowania chorej do operacji, ponieważ ma to decydujące znaczenie dla ostatecznego wyniku leczenia. W okresie przygotowania chorej do zabiegu należy:
? uzupełnić niedobór wody i elektrolitów,
? wyrównać zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej,
? wyrównać względny lub bezwzględny niedobór krwi krążącej,
? wyrównać zaburzenia związane z ciężkimi chorobami współistniejącymi, jak cukrzyca, niewydolność krążenia, niewydolność nadnerczy,
? przeanalizować odrębności fizjologiczne i działanie środków znieczulających u kobiety ciężarnej.